Türkiye’nin İlk Orman Okulu Forest School  !

Kasım 2016 Yılında kurulan Türkiye’nin ilk orman okulunda öğrencilerimiz bir tam gün eğitim almaktalar. Okul kampüsümüze uzaklığı 12 km olan Forest School; 150 m2 kapalı bir baraka ile meşe ve gürgen ağaçlarından oluşan 10 dönümlük etrafı telle çevrili bir alana sahip. İçerisinde köy fırını, köylü pazarı, böcek oteli, wc’leri, açık sınıfları ve kompost alanları bulunuyor. Alt tarafında eşsiz güzellikte orman, macera ve deneyime açılan bir kapı var.

 

Çocukların her hafta sabırsızlıkla beklediği Forest School Günü ! Hepsi birbirinden farklı ve her bir gün bambaşka deneyimlerle dolu.

Forest School’da çocuklarımızın iki saatlik bir aktivite de dahi davranış değişikliklerini gözlemlemek inanılmaz bir deneyim.

Forest School’da uygulanan aktivite ve etkinliklerin öğrencilerimiz üzerinde meydana getirdiği değişim sınavlarla ölçülemeyecek büyüklükte ve niteliktedir.

Doğada onların gelişimi için her şey mevcut.

Testere ile odun kesiyor,  çamurunu doğadan kendi çıkarıyor, arkadaşları ile yardımlaşmayı biliyor, ip salıncağına binmek için sıranın kendisine gelmesini bekliyor ve sabretmeyi öğreniyor ….

O sadece 3 yaşında !

 

 

PROGRAM ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUN OLARAK UYGULANIYOR

HER HAVA KOŞULU

Her hava koşulunda uygun kıyafet seçenekleri ile her hafta orman okulu etkinliklerimiz gerçekleşmektedir. Tüm mevsim geçişlerini çocuklarla birlikte açık havada yaşıyoruz.

40 KAT HIZLI VE KALICI

Orman Okulu’nda kapalı mekanlarda sağlanan kişisel gelişimin yaklaşık 40 katı hızlı ve kalıcı bir süreç gerçekleştirilmektedir.

MEB MÜFREDATI

Uygulanan program MEB müfredatına uygun olarak, eğitim koçlarımız, program geliştirme uzmanlarımız, danışmanlarımız ve ilgili bölüm öğretmenleri tarafından oluşturulmaktadır.

YAPILANDIRILMAMIŞ ALANLAR

Forest School yapılandırılmamış alanlarda çocuklara kontrollü riskler alma imkanı sunmaktadır. Yaparak yaşayarak öğrenmek.

TERARYUM YAPIMI
AİLE GÜNÜ
ÖZGÜRLÜK
ÇOCUK OLMAK
KESTANE ZAMANI
OYUN ZAMANI
MACERA VE DERS
ONLAR KÜÇÜK DEVLER
ORMAN GÜNÜ

FOTOĞRAFLAR

Orman Okulu Programının Temel Özellikleri

Uluslararası standartlarda belirlenmiş olan programın temel özellikleri.

Öğretmenler, öğrenme sürecinde çocukların plan yapmalarına, uygulamalarına, düzenlemelerine, sorgulamalarına, araştırmalarına, tartışmalarına ve üretmelerine mümkün olduğu kadar çok olanak tanır. Böylelikle çocuklar olumlu benlik algısı geliştirir, kendini değerli hisseder, akran ve öğretmenleriyle etkileşime daha rahat girerler.

Program; çocuğun, fiziksel çevrenin özelliklerine göre uyarlanmaya ve

bireyselleştirilmeye uygundur. Öğretmenin, ortaya çıkabilecek günlük ve anlık değişimlere göre eğitim sürecinde gerekli düzenlemeler yapabilmesine fırsat vermektedir.

Program çocukların gelişimini çok yönlü desteklemeyi hedeflediği için bütün gelişim alanlarıyla ilgili kazanım ve göstergelerin eğitim planlarında dengeli bir şekilde ele alınması gerekmektedir.

Çocuk, oyun aracılığıyla öğrenir, kendini ve içinde yaşadığı dünyayı oyunla tanır ve kendini en iyi oyun sırasında ifade eder. Kritik düşünme becerilerini oyun içinde kazanır. Oyun aracılığıyla öğrenme bu programın  en önemli parçası olarak görülmektedir.

Keşfederek öğrenmede çocuğun öğrenme sürecine etkin katılması, öğrendiklerini farklı durumlara transfer etmesi ve yeni durumlarda kullanması önemlidir. Program çocuğun çevresinde olanları fark etmesini, merak ettiği konulara ilişkin sorular sormasını, araştırmasını, keşfetmesini ve oynayarak öğrenmesini teşvik eder.

Yaratıcılığın Geliştirilmesi Ön Plandadır

Çocukların öğrenme gereksinimleri ve öğrenme stillerine uygun ortamlarda kendilerini farklı yollarla ve özgün bir biçimde ifade etmeleri için gerekli olan fırsatlar yaratılır. Bu amaçla öğrenme sürecinde çocukların bireysel farklılıkları desteklenir.  Programda yaratıcılık, ayrı bir alan olarak ele alınmamış, programın merkezinde yer almaktadır.

Programda günlük yaşam deneyimlerinden yararlanılması eğitim sürecini hem zenginleştirir hem de kolaylaştırır.